Mój syn rozpoczął Kumon w wieku trzech lat i minęły już trzy miesiące. Jak na razie robi postępy bez większego stresu.
Oprócz Baby Kumon, trzy lata to chyba minimalny wiek do rozpoczęcia Kumonu w wielu klasach. Więc tym razem chciałabym wyjaśnić postępy i to, jak dziecko postępuje w pierwszych trzech miesiącach Kumon, a także zapewnić odniesienie dla tych, którzy wkrótce rozpoczną Kumon i dla rodzin, które również rozpoczęły Kumon w swoim wczesnym dzieciństwie.
Nadzieje przed przystąpieniem do Kumon
W mojej rodzinie chcieliśmy, aby nasze dzieci uczyły się w Kumon trzech przedmiotów: japońskiego, arytmetyki i angielskiego. Miałam duże oczekiwania, że Kumon będzie miał duży wpływ na naukę wszystkich przedmiotów.
Patrząc na własne doświadczenia, czułam też, że nie ma sensu dodawać kolejnych przedmiotów w środku roku szkolnego. Zaczęłam od japońskiego i matematyki, a potem angielskiego, ale nie chciałam ciężko pracować nad angielskim na poziomie szkoły podstawowej, kiedy japoński i matematyka przeszły już na poziom szkoły średniej.
Dlatego od czasu zajęć próbnych mówiliśmy im, że chcemy, aby uczyli się wszystkich trzech przedmiotów. Pojawiło się jednak nieoczekiwane ograniczenie w rozpoczęciu Kumonu od niemowlęctwa.
Angielski i arytmetyka nie mogły być rozpoczęte od początku zapisów.
W Kumon progresja materiału jest reprezentowana przez litery alfabetu. Zacząłem Kumon w klasie 5, więc pamiętam, że moje pierwsze materiały Kumon były materiałami D (odpowiednik klasy 4).
Jednak w Kumon, alfabet pierwszego materiału jest inny dla każdego przedmiotu.
Punktem wyjścia jest japoński na pierwszym planie, natomiast materiał 8A zaczyna się od grania piosenek, a rozwiązywanie wydrukowanych problemów przychodzi znacznie później. Dlatego nauczyciele mogą zalecać, by nie zaczynać od matematyki czy angielskiego, gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe.
To prawda, że wprowadzenie ich do angielskiego i matematyki na etapie, gdy nie potrafią jeszcze mówić, może być trudne. Zgodziłam się z tym wyjaśnieniem i postanowiłam rozpocząć naukę japońskiego w domu.
Kiedy więc zacząć matematykę i angielski? Wydaje się, że nie ma ścisłej decyzji, ale powiedziano nam, że zostaniemy wezwani, gdy zrobią postępy do 6A w matematyce i 2A w japońskim po angielsku. W mojej rodzinie zasugerowano, że zaczniemy próbną matematykę, gdy dzieci zrobią postępy do 6A w japońskim.
Opinie na temat tego, jak myśleć o edukacji angielskiej, zwłaszcza we wczesnych latach, są bardzo różne. Jednakże, jeśli zaczniesz Kumon w młodym wieku, nie musisz koniecznie decydować o swoim stanowisku wobec edukacji angielskiej w momencie zapisu.
Dowiedziałam się o istnieniu materiałów dydaktycznych ZunZun.
Kolejną rzeczą, o której nie wiedziałem przed rozpoczęciem Kumon, było istnienie Zun Zun.
Zun-Zun jest materiałem do ćwiczenia pisania ręcznego i jest wyjaśniony bardziej szczegółowo poniżej. Przed napisaniem liter i cyfr, uczniowie ćwiczą samodzielne rysowanie linii.
Ocena skuteczności Kumon Zun Zun! To coś więcej niż tylko poprawa pisma ręcznego.
ZunZun jest dostępny od Z1 do Z3, ale po około dwóch miesiącach wydruki nie są już dostępne. Wychowawca klasy prawdopodobnie poda go jako opcję w zależności od potrzeb. Nieczęsto mamy okazję ćwiczyć umiejętność pisania ręcznego w sposób formalny, ale umiejętność szybkiego i dokładnego pisania liter jest umiejętnością, która nie ogranicza się do Kumonu i nie można jej lekceważyć, podejmując się pisania na tablicy w szkole lub cram school. W rzeczywistości byłem mile zaskoczony, że stałem się znacznie lepszy w pisaniu linii, nawet w krótkim czasie.
Raport z postępów po nauce japońskiego i arytmetyki
Do tej pory wyjaśniłem obszary, które różniły się od tego, czego oczekiwałem przed rozpoczęciem Kumon. Obecnie robi japoński i arytmetykę, ale były obszary, w których łatwo było robić płynne postępy i obszary, w których łatwo było utknąć w każdym temacie. Z tego miejsca będę pisał o moich wrażeniach z rzeczywistego doświadczenia Kumon.
W języku japońskim najtrudniejszą częścią są zdania składające się z trzech słów.
W japońskim, zdania z trzema słowami były trudnym punktem. Moje dziecko było chłopcem i miało tendencję do bycia trochę powolnym w wymyślaniu słów, ale myślę, że w wieku trzech lat było w stanie stworzyć wiele słów. Dość łatwo nauczył się też zdań dwuwyrazowych.
Natomiast zdania trzywyrazowe nie przychodziły mu tak łatwo. Wynika to zapewne z faktu, że kiedy rozmawiam z moimi dziećmi, nieczęsto mam okazję mówić zdaniami składającymi się z więcej niż trzech słów. Nie jest łatwo powiedzieć: "Jabłko jest pyszne", ale nie jest też łatwo porozmawiać z nimi i powiedzieć: "Czerwone jabłko jest pyszne". Jest to obszar, w którym raczej łatwo utknąć, jeśli zaczyna się Kumon w wieku trzech lat.
Identyfikacja 1 do 10 jako blokady w arytmetyce
W arytmetyce wydawało się, że dzieci mają trudności z prawidłowym rozpoznaniem 1 do 10. Potrafiły liczyć od 1 do 10 w kolejności zaskakująco szybko, być może dlatego, że czuły się jak przy śpiewaniu rymowanki dla przedszkolaków. Wydawało się jednak, że trudno im zrozumieć, że symbolem dla "7" jest "na".
Przynajmniej w Kumon, czas na zrozumienie liter jako symboli przychodzi wcześniej dla liczb niż dla hiragany. Japoński ma już zdania składające się z trzech słów, ale zamiast czytania hiragany, silniejsze są niuanse czytania zdań na głos z rodzicami. A liczby znajdują się w wielu miejscach w życiu codziennym, więc jest wiele okazji, aby dzieci widziały i próbowały je czytać.
W miarę możliwości ucz dziecko, który symbol jest jaką liczbą w odpowiednim momencie, kiedy jest tym zainteresowane. Mogą się pomylić dziesiątki lub setki razy, ale jeśli będziesz je uczyć wielokrotnie, stopniowo zobaczysz rezultaty.
Teraz wyszliśmy poza liczby jednocyfrowe i mamy do czynienia z większą liczbą liczb do około 30, a gdy tylko przekroczą 10, ich zrozumienie jest o wiele płynniejsze niż wcześniej.
Edukacja w zakresie umiejętności pozapoznawczych rozszerzona o rozpoznawanie liczb
Kiedy dzieci są w stanie wykonywać działania arytmetyczne, liczba pojęć, z którymi mogą sobie poradzić, znacznie wzrasta.
W codziennej rozmowie umiejętność operowania liczbami znacznie poszerza zakres konwersacji. Ile przekąsek zjadasz, ile razy to robisz, jaka jest pora dnia? To wszystko są pojęcia, które mają znaczenie w codziennym życiu i możesz pracować nad tym, aby pomóc im je zrozumieć, nawet jeśli oni nie rozumieją ciebie.
To samo można powiedzieć o zajęciach z egzaminów wstępnych w szkole podstawowej. Dzieci były w stanie wyjść poza zwykłą umiejętność rozwiązywania problemów z liczeniem do grania w gry takie jak backgammon i karty, i pracować nad swoją pamięcią krótkotrwałą od punktu "ile xxx".
Im młodsze dziecko, tym ważniejsze staje się rozwijanie umiejętności pozapoznawczych. Dzieje się tak dlatego, że sama wiedza jest przydatna dopiero w znacznie późniejszym okresie życia. Trening pojęć liczbowych odgrywa dużą rolę w kształceniu umiejętności pozapoznawczych.
Rodzice nie chcą, by ich dzieci nie lubiły się uczyć
Jako dorośli, łatwo jest uzyskać zły obraz studiowania, ale dzieci są tak samo zainteresowane Kumonem, jak każdą inną zabawą. Zasadniczo wiedza o czymś, czego nie wiedzą, jest zabawą, a konkurencja i presja rówieśnicza, która się z tym wiąże, jest prawdopodobnie powodem, dla którego zwykle nie lubią się uczyć. Tak więc większość dzieci, które są nowe w nauce, nie nie lubi się uczyć tak bardzo, chociaż ich zainteresowanie może być silne lub słabe.
Ponadto w żłobkach i przedszkolach dzieci nie zaczęły się jeszcze uczyć na poważnie, więc czynniki powodujące niechęć do nauki są mniej prawdopodobne. Dlatego to rodzice są najprawdopodobniej przyczyną niechęci dziecka do nauki na tym etapie.
Jednak przekonanie małych dzieci do Kumonu wymaga cierpliwości ze strony rodziców. Ja sama nie pracuję w nadgodzinach i wydaje mi się, że mam więcej zasobów, które mogę poświęcić moim dzieciom, ale jest mi dość trudno nakłonić je do codziennego uczenia się Kumonu. Rozłożenie ciężaru w rodzinie z pewnością będzie wymagane. W domu dzielę z mężem i żoną odpowiedzialność za podrzucanie i odbieranie dzieci oraz naukę w domu.
Wnioski.
Uświadomiłam sobie, że to właśnie arytmetyka jest najbardziej skuteczna w krótkim okresie czasu. Tak jest również we wczesnym dzieciństwie, a nawet po tym jak trochę podrosną, uważam, że bardzo wyraźną zaletą Kumonu jest to, że potrafią szybciej liczyć.
Myślę jednak, że to właśnie język japoński będzie miał długotrwały efekt. Uważam, że umiejętność szybkiego i dokładnego czytania zdań jest atutem na całe życie, a nie tylko na egzaminy wstępne.
Mam nadzieję, że w przyszłości będę kontynuować pracę nad Kumonem.