Sprawdzanie pozycji A1 w całościowym programie Kumon Japanese
A I to początek materiału na poziomie podstawowym. Najpierw zapoznaj się z tabelą postępów Kumon, aby zorientować się w ogólnym obrazie.
W materiałach dla wczesnego dzieciństwa, liczba przed A stawała się coraz mniejsza, "8A→7A→6A". Kiedy dochodzimy do materiałów na poziomie szkół podstawowych, materiał postępuje w kolejności "A I → A II → B I → B II". Kiedy alfabet przesuwa się o jedną literę do przodu, poziom klasy również przesuwa się o jedną literę do przodu. Dlatego materiał A I jest pierwszą połową materiału na poziomie pierwszej klasy.
W jakim wieku uczy się tych materiałów?
To jest pierwsza połowa materiału na poziomie pierwszej klasy. Jeśli dopiero zaczynasz naukę Kumon, nawet dzieci w klasie 2 często zaczynają mniej więcej w tym czasie. Z drugiej strony, jeśli Twoje dziecko rozpoczęło naukę Kumon we wczesnych latach przedszkolnych, to właśnie wtedy zacznie stopniowo przechodzić do materiału, który jest dalej niż jego wiek. Niektóre dzieci mogą rozpocząć ten materiał w wieku czterech lub pięciu lat.
Jakimi materiałami dydaktycznymi są Kumon japoński A1 i A2?
Sprawdźmy cechy charakterystyczne każdego z materiałów dydaktycznych A I i A II, odwołując się do wyjaśnień w Urzędach Kumon.
Najpierw sprawdźmy wyjaśnienia dotyczące formuły Kumon dla A I.
Należy zauważyć, że Formuły Kumon dla A I wymieniają przedmioty nauczania, które skłaniają się bardziej ku wiedzy, takie jak katakana, kanji i gramatyka.
Chociaż Kumon sprawia silne wrażenie, że poprawia rozumienie tekstu czytanego, w niższych klasach Kumon istnieje zaskakująco silna tendencja do utrwalania podstawowej wiedzy. Nawet w A I 70% materiału poświęcone jest kanji i katakanie, a 20% gramatyce.
Następnie sprawdź wyjaśnienia formułek z Kumonu w A2.
Czytając tekst, znajdując odpowiedzi i dokładnie je przepisując, utrwalisz podstawową postawę w nauce. Wzmocnij umiejętność czytania, zawsze wizualizując treść, oraz wzmocnij podstawy czytania obrazowego, będąc świadomym kolejności treści tekstu. 98 znaków kanji (w większości z klasy 1, niektóre z klasy 2) badanych w materiałach A I i A II jest przeglądanych z wykorzystaniem formy i kolejności kresek jako punktu wyjścia.
Używany jest termin "czytanie obrazów".
W poprzednich materiałach Kumon pytania można było rozwiązać poprzez zrozumienie pojedynczego zdania; w 2A były pytania o czytanie zdań do 100 znaków, ale niuanse pytań przypominały raczej wyodrębnienie i napisanie pojedynczego zdania z tekstu, niż wymagały zrozumienia toku lub całości tekstu. Rozumienie tekstu nie było tak bardzo wymagane.
W AII zdania są mniej długie niż wcześniej. Zamiast tego trzeba będzie zrozumieć treść, odpowiedzieć na kolejność wydarzeń w opowiadaniu oraz zrozumieć i wyodrębnić kto co zrobił w tekście.
Przed pójściem spać, najpierw idę do kąpieli. Następnie myję zęby. Q1: Co robisz najpierw przed pójściem spać?
Poziom trudności polecanych książek nie musi odpowiadać umiejętności czytania ze zrozumieniem wymaganej do rozwiązania pytań.
To, czego musisz być świadomy w przypadku materiałów A, to różnica w poziomie między polecanymi książkami a wydrukami.
Od 5A, Kumon publikuje rekomendowane książki dla danego stopnia; od materiałów A, rekomendowane książki są używane do cytowania fragmentów do pytań.
Od około 3A zaczynasz widzieć zdania o określonej długości, a od materiałów A rekomendowane książki są również wykorzystywane w materiałach do pytań, i chociaż są to książki obrazkowe, będziesz czytać zdania o określonym poziomie trudności.
Pytania w materiałach A Kumona miały odpowiedzieć na pytanie o kolejność wydarzeń w opowiadaniu i kto co zrobił. Nie jest to jednak jedyna umiejętność wymagana podczas czytania książek polecanych w materiałach Grade A.
Lektury polecane do materiałów Grade A są wyraźnie na wyższym poziomie niż pytania w materiałach A.
Do książek polecanych do materiałów dla klasy A należy na przykład Kon to Aki. Historia opowiada o wypchanym zwierzęciu, Kon, które udaje się do domu babci na wydmach, aby naprawić swoją rękę. Po drodze Aki-chan zostaje uratowana przez Kon, ale kiedy widzi, jak ogon Kon zaplątuje się w drzwi i zostaje zabrany przez psa, Aki-chan zaczyna odczuwać chęć pomocy Kon.
Alternatywnie, jest historia o "białym króliku i czarnym króliku". Dwa króliki są bardzo dobrymi przyjaciółmi, ale czarny królik czasami wygląda na smutnego. Kiedy Biały Królik pyta ją, co jest nie tak, słyszy, że wypowiada życzenie, aby obaj zostali razem na zawsze. Historia mówi dalej, że potem się pobierają.
Obie te historie nie mogą być wyjaśnione tylko przez kolejność opowieści lub kto jest kim. Główny bohater ma jakiś cel w opowieści, więc konieczne jest nie tylko zrozumienie kolejności, ale także zrozumienie, że wydarzenia dzieją się w procesie, w którym bohaterowie próbują coś osiągnąć. Główni bohaterowie mają również różne emocje, takie jak smutek i determinacja. Trzeba też umieć zrozumieć te emocje.
Innymi słowy, sama umiejętność wymagana do przeczytania polecanej książki nie odpowiada poziomowi trudności treści pytań.
Rozbieżność między poziomem trudności pytań a poziomem trudności samej książki zaczyna się pojawiać w materiałach A.
To właśnie w okolicach materiałów A ta rozbieżność zaczyna się powiększać, a jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, to gdzieś po materiałach B rozbieżność stanie się fatalna.
Nie tylko w Kumonie, ale i w języku japońskim wyodrębnia się tylko fragmenty niezbędne do rozwiązania zadań, więc do pewnego momentu można rozwiązywać zadania, nawet jeśli nie można przeczytać samej książki. Jeśli poziom trudności tekstu i umiejętność czytania rozbiegną się zbytnio, powstanie sytuacja, w której nie będzie można w ogóle zrozumieć sensu ani pytań, ani tekstu.
Zjawisko to może wystąpić niezależnie od tego, z jakich materiałów korzystasz, ale w przypadku Kumon jest ono szczególnie prawdopodobne. Dzieje się tak dlatego, że Kumon oferuje naukę wyprzedzającą. Jeżeli uczniowie potrafią rozwiązywać zadania, to w materiałach Kumon będą robić szybkie postępy, więc jest całkiem możliwe, że ich umiejętność czytania nie nadąża za nimi.
Umiejętność czytania stanowi różnicę między tym a dalszym postępem.
Istnieje kilka możliwych środków zaradczych.
Po pierwsze, zapobieganie. Jednym ze sposobów jest zwrócenie się do nauczyciela Kumon z prośbą o opóźnienie postępów w nauce języka japońskiego. W niektórych przypadkach, niektórzy nauczyciele chcą dążyć do wysokiego progresu i szybko przechodzić dalej. Prosząc o dokładne powtórki jako prośbę rodzica, można zapobiec niebezpieczeństwu utknięcia w miejscu.
Jeśli już poczyniono zbyt duże postępy, znaczne cofnięcie się może być skutecznym środkiem zaradczym. Choć utrata motywacji jest nieunikniona, można wrócić do materiału, na którym się utknęło, po ponownym położeniu fundamentów.
A najskuteczniejszym środkiem zaradczym jest czytanie. Wszechstronną umiejętność czytania możesz nabyć, czytając faktycznie całą książkę, którą powinieneś przeczytać na tym etapie, a nie zadowalając się jedynie umiejętnością rozwiązywania zadań. Jeśli zapytasz ich, co myślą o tym, co przeczytali, możesz domyślić się, na ile rozumieją treść książki. Możesz również zmniejszyć ryzyko mierzenia zdolności swoich uczniów, patrząc tylko na poziom trudności materiałów Kumon i będąc później rozczarowanym, gdy nie są tak silni, jak myślałeś.
Formuła Kumon wspomina również, że czytanie jest niezbędne dla doskonałych wyników nauki z Kumon.
Od ponad 60 lat Instytut Edukacji Kumon pracuje nad rozwojem umiejętności dzieci poprzez zindywidualizowane i akademickie doradztwo i stwierdzono, że wszyscy uczniowie, którzy wykazali doskonałe wyniki w nauce na zajęciach Kumon, mają bez wyjątku wysoką umiejętność czytania. Większość z tych uczniów od najmłodszych lat jest narażona na szeroki zakres języka poprzez opowiadanie historii i ma bogatą komunikację między rodzicami i dziećmi. Ta baza pozwala im na aktywne, samodzielne czytanie książek i zdobywanie zaawansowanej wiedzy oraz bogatej wrażliwości poprzez samodzielne uczenie się. Umiejętność czytania jest podstawą wszelkiego uczenia się.
Innymi słowy, aby osiągnąć doskonałe rezultaty z Metodą Kumon, nie wystarczy tylko wykonywać wydruki Kumon. W każdej szkole cramowej czy egzaminacyjnej naturalnie pojawiają się różnice między uczniami, ale w Kumon różnica opiera się na umiejętności czytania.
Jest to bardzo przydatna informacja, jeśli się ją zna. Jeśli wiesz, gdzie powstaje różnica, łatwo jest podjąć środki zaradcze. Jeśli jest to czynnik, w który nie można łatwo interweniować, jak np. dochód gospodarstwa domowego czy inteligencja, ale jeśli umiejętność czytania jest ważna i wystarczy ciężko pracować nad czytaniem dzieciom, to jest to obszar, w którym można łatwo podjąć wysiłek.
Wnioski.
Wraz z rozpoczęciem materiałów A, część nauki podstawowej wiedzy bardzo wzrosła. Jeśli będą w stanie uczyć się systematycznie, ich słownictwo wzrośnie i będą mogli przejść dalej, ale prawdą jest również, że czai się przed nimi wąskie gardło czytania ze zrozumieniem. Kontynuując naukę materiału, przygotujmy się na przyszłość, każąc uczniom aktywnie czytać książki.